Category Archives: Tornooi

BBO Tornooi 03/08/2020

Beste,

Afgelopen maandag (3 augustus) speelden we met 14 tafels op BBO, een record. Het is niet hetzelfde als een toernooi in ons eigen (nieuwe!) lokaal, maar voor een mooi aantal bridgers stilt het toch de eerste honger. Hieronder de uitslag en een nabespreking van gift 12

Uitslag: https://webutil.bridgebase.com/v2/tview.php?t=4096-1596477591&u=rbbf_td1

Gift 12: http://www.bridgebase.com/tools/handviewer.html?bbo=y&myhand=M-242848626-1596477591

De eerste maandag van de maand spelen we IMP’s (ook wel butler genoemd), waardoor het dus van belang is om effectief hoge scores te halen met je contracten. Met andere woorden, liefst de manche en slems behalen die je kan halen. De overslag doet er veel minder toe.

Daarom vond ik gift 12 zo interessant.

In de link die je hierboven kan zien, opent West met 1 Schoppen. Dat gebeurde zowat bij iedereen. Vervolgens heeft Zuid een keuze: hij heeft een opening en een mooie 5 kaart ruiten, dus 2 Ruiten is gepermiteerd. Echter, daarnaaast heeft hij ook 4 harten en is hij kort in schoppen met een singlton. Daarom vind ik Dbl ipv 2 Ruiten een betere optie voor Zuid. Ook aan de tafel van dit voorbeeld werd er gedubbeld. Onafhankelijk van deze keuze moet West nu aan de bak met:

♠ QJ832 
J976
♦ 87
♣ A9

Partner heeft minstens een opening en 5 kaart schoppen. Je heb dus een 10 fit, met 8 honneur punten. Hierbij tel je de distributiepunten; 10-fit (2), 2x singeltong (2×1). Een beetje gerokken kom je dus aan 12. In een parentoernooi zou ik zeggen; volg je gebruikelijke systeem voor een limiet bod, maar in een butler toernooi mag je met deze handen die keuze niet overlaten aan een puntje meer of minder bij je partner. Hier is 4ª het juiste bod. Het zal zeker niet altijd winnen, maar die 10-fit is veel meer waard dan je op het eerste zicht zou denken. Als je de troeven afhaalt heb je zowel in Oost als in West nog 3 troeven over om te kopen Dat zijn dus potentiel 3 (coups in west) + 3 (coups in oost) + 2 (2x troef jagen) 8 slagen. Het feit dat je een 5422 verdeling hebt is dan ook een extra reden om de manche te bieden, het alternatief met 5332 zou minder interessant geweest zijn.

Proficiat aan ongeveer de helft van de deelnemers die in 4 zijn geïndigd!

BBO Tornooi 27/07/2020

Nabespreking maandag 27 juli

<Beste,
Afgelopen maandag (27 juli) mochten we weer met 9 tafels aantreden. Dat motiveerde me om de onderstaande nabespreking te maken:

 

In deze interessante gift heeft West een sterke 2NT opening: 22 punten en een ongeveer gebalanceerde verdeling. De meesten onder jullie openden dan ook 2NT of een variant hiervan. Twee paren hebben de 5 kaart harten sterk genoeg bevonden om een “Sterke 2 opening” of ook soms “Acol 2 opening” te doen. Ik ben het hier niet mee eens omdat de rest van de hand gebalanceerd is en dus 2NT een betere benadering is van de realiteit. Het liep dan ook 2x mis bij hen. Eentje eindigde in 3NT wat down is bij schoppenstart en de andere zelfs maar in 3H. Zoals je kan volgen in de link hierboven liep het bij Herman en Roland na een 2NT opening via 3S (een transfert voor klaveren) bij Oost. De Oosthand heeft inderdaad alle reden om voor klaverentroef te kiezen. Is deze lange klaverenkleur altijd nutteloos in 3NT? Neen, maar zonder de nodige klaveren en/of een ruitenentree is de lange klaverenkleur geen bron van slagen in 3NT. Het is een keuze, maar ik zou de klaverenfit verkiezen boven een NT contract.
Het is een goede afspraak om via 3S te transfereren naar klaveren (of naar mogelijks ook een onbekende mineur, dat is een kwestie van afspraak). Na 4 klaveren bij Herman kwam er bij Roland 5 klaveren en dat werd met een overslag gemaakt, goed voor meer dan 60% score.
Het valt dan ook op dat je eigenlijk steeds 12 slag hebt, dus mag je je de vraag stellen: “Hadden we tot 6 klaveren moeten gaan en hoe?”. Het klopt dat Oost slechts 5 honneurpunten heeft, en de openaar in West maximaal 22. Dat is maar 27 samen, en in principe te weinig. Je kan beginnen bijtellen voor je singleton (2) en je dubbelton (1) en waarschijnlijk een 9 fit (1), maar dan kom je nog maar aan 31. Het komt er dan ook op neer om niet blind enkel de puntentelling als basis voor je beslissing om naar 6 te gaan te laten afhangen, je hebt een beetje “inbeeldingsvermogen” nodig voor wat je partner moet hebben om 12 slag te maken. Je partner opende 2NT, dus pakweg dat je 21 punten gaat “inbeelden”.
Ik begin zet mijn inbeeldingsvermogen in gang en zie:
positief:
♠ Axxx
♥ AKxx
♦ QJx
♣ AK
♠ AKxx
♥ Axxx
♦ AQx
♣ KJ
♠ Axx
♥ AKxxx
♦ AT
♣ AK
Ik kan nog een tijdje doorgaan en zal nog zeker 10 handen vinden waarmee je zonder spelen 12 slag hebt, en nog veel meer waar het slechts 1 snit vergt om te winnen.
negatief kan ook: alle handen waar partner maar 1 of 2 azen heeft.
Ik ben het daarom eens met de bieding van Wim en Koen die het anders aanpakken. Na een omwegje via 2Kl geeft Wim in West aan dat hij 22-23 punten heeft. Koen biedt vervolgens onmiddellijk 4Klaveren, wat sleminteresse klaveren is. Dat is een nuttige conventie die je met je partner moet afspreken: na 2NT is 4 mineur sleminteresse in die mineur. Aan West om nu positief te antwoorden via controle’s of negatief via 5 in diezelfde mineur. Wim vond het wel ok met 3 azen en Klaveren KJ. Hij geeft via 4 Ruiten zijn positieve vibes over aan Oost + ruitencontrole. Oost doet vlotjes mee via 4 harten (opnieuw controle) en Wim wil eigenlijk enkel nog weten of er een Aas buiten is. Dat blijkt zo te zijn en besluit 6 Klaveren. Als énige (André en Guido zitten in 6NT, maar dat mag enkel winnen zonder schoppen start. 6klaveren wint altijd). Weerom heel goed geboden van Wim en Koen, hun nieuwe overwinning was niet gestolen.
Groetjes en tot volgende maandagavond 20u0 of donderdagnamiddag 14u15 voor de liefhebbers.
Groeten,
Pieter

BBO Tornooi 13/07/2020

Nabespreking maandag 13 juli

Volledige uitslag: https://webutil.bridgebase.com/v2/tview.php?t=1667-1594663248&u=rbbf_TD1

Graag bekijk ik met jullie gift 14. Hier was een slem te vinden in NZ. Het spelen van het contract stelt niet veel voor, maar het bieden is wel de moeite waard.

Geval 1: geen zwakke opening bij de tegenpartij

http://www.bridgebase.com/tools/handviewer.html?bbo=y&myhand=M-179612943-1594663248

Guido en André slagen erin om 6H te bereiken. Guido in Zuid mag met 1H openen (bij sommigen kan dat niet, daar ga ik zometeen op in). Noord heeft een luxe probleem, hij heeft een fit en voldoende punten voor de manche, maar kan zelfs een groot slem nog niet uitsluiten. 4H is dus een slecht bod mocht je dat overwegen. Je kan een controle bod op niveau 4 overwegen, maar dat neemt dan weer heel veel biedruimte weg en geeft niet voldoende informatie. Noord beslist om 2Klaveren te bieden, wat forcing en natuurlijk lijkt (er kwam geen alert, dus ik ga ervan uit dat het natuurlijk was). Zuid heeft geen overwaarde en kan enkel met 2H antwoorden. Nu is Noord terug aan zet. Hij heeft 16 honneur punten, wat op zich niet voldoende is, maar ik raad je aan om de hand nog eens goed te bekijken. De 5 kaart klaveren toont zich veelbelovend. Het 4de en 5de klavertje levert volgens de klassiek puntentelling geen punt op, maar kan wel goed zijn voor een slag elk. Het is daarom goed om een “handevaluatie” te doen meer den enkel op basis van punten. Met deze mooie klaverenkleur geef ik Noord helemaal gelijk en zijn 16 honneur-hand te promoveren tot volwaardige slem-interesse. André passeert langs 4NT (azenvraag) en besluit 6. Ongeveer de helft is hier maar in geslaagd. Goed gedaan!

Geval 2: hinderende tegenstanders voor dezelfde gift

Gift 14: http://www.bridgebase.com/tools/handviewer.html?bbo=y&myhand=M-179612947-1594663248

Hier worden Wim en Koen gehinderd in hun weg naar 6H. Bert opende namelijk 2S Muiderberg. Koen in zuid kan 3H bieden, daarvoor heeft hij zeker niet de perfecte hand, maar als hij past zal de bieding misschien wel gedaan zijn. 3H bood ik trouwens ook in dezelfde situatie. Wim zit noord en weet niet dat het 3H bod van Koen nogal licht geboden is. Hij biedt nu 3S om zijn algemene sterkte aan te geven; een cuebid (wat je niet mag verwarren met een controle bid). 3S belooft géén harten steun, maar het ontkent het evenmin. Ook Jelle bood 3S op de plaats van Wim.

De bieding gaat verder en in Zuid moet je antwoorden op het 3S bod van Noord. Met je schoppen Kxxx heb je een stop schoppen en dus is 3NT het juiste bod. Tot nu gaat het ook aan onze tafel identiek.

Terug naar noord. Wim toont waarom hij al een paar decennia in de hogere nationale reeksen speelt. Door het 3NT van Koen is er niet alleen interesse in de slem, maar er is ook een stop in Zuid. Tezamen met de mooie klaverenkleur vond Wim het voldoende en bood hij rechtstreeks 6H.

Het is mijn persoonlijke mening dat deze handen krachtig genoeg zijn om naar de slem te gaan via de biedingen die ik je hierboven omschrijf. Met zekerheid kan er eens een schoppen singleton zitten bij West en dan is 6H down met een coup. Of troef kan ook ferm tegen zitten, zeker met een lengte schoppen aan de andere kant. Gelukkig is bridge geen zwart-witte wetenschap, maar in deze 6H zou ik elke dag willen zitten.

Groeten en tot volgende week maandag  (of donderdag namiddag 14h15, ook op BBO).

Mvg,
Pieter

BBO Tornooi 29/06/2020

Algemene uitslag:
Nabespreking gift 16:
Deze gift mocht ik spelen tegen Rutger en Caroline. Zij hebben tot op heden zowat alle maandagavond toernooien gewonnen of tweede geweest en soms met monsterscores. Daarnaast organiseer ik de maandag toernooien samen met Rutger, beschouw ik hem als een goeie vriend en speelt mijn partner in deze avond in hun ploeg. Kortom, vele redenen om m’n beste beentje voor te zetten en deze gift tot een goed einde te brengen. Helaas zal je zien dat ik daar met verve ben in gefaald.
Eerst de bieding. Ik open in derde hand met 1 Schoppen. Dit ondanks ik 6 harten en 5 schoppen heb, maar de reden hiervoor is dat ik van mening ben dat je aan je rebid moet denken. Stel dat je 1H opent, en je partner antwoordt met 1NT, 2Klaveren of 2R dan heb je geen kans om je schoppens te bieden. 2Schop zou immers een reverse bod zijn, en daarvoor heb je ruim te weinig punten. Als je dus met 1Schop opent heb je wél een rebid: 2H. In dat geval heb je nog geen 5 harten en zeker geen 6 harten beloofd, maar daar krijg je misschien nog wel de kans toe in een later stadium. Daarom open je best met deze hand 1S. De situatie van 6-5 komt niet veel voor, maar de situatie van geen rebid wel! Denk daarom aan je rebid als je twijfelt over een openingsbod!
Rutger biedt tussen met 2R en partner steunt me voorzichtig met 2S. Caroline heeft een fit in ruiten met haar man en besluit 3R te bieden. Aangezien ik een fit heb ontvangen via het 2S bod van partner, heb ik een “gratis” 3H bod. Dat geeft aan dat ik overwaarde heb, en wel zin in meer als mijn partner me hierin kan steunen. Rutger probeert het me nog wat moeilijker te maken en stoort tot op 4Ruiten. Mijn partner Ben heeft voldoende om dat te dubbelen voor straf en doet dat ook. Belangrijke les hier is nu dat je niet zomaar moet passen op een gedubbeld contract, ook al ben je 100% zeker dat het down gaat. Wij zijn immers kwetsbaar en de tegenpartij niet. Met andere woorden, als ik het contract van 4Schoppen kan winnen, hebben we +620. Dat wil zeggen dat ik samen met partner 4Rx -4 moet spelen om beter te doen. Ik weet dat 4R niet zal winnen, maar -4 gaat het nooit. Ik besluit dus de manche te bieden en omdat er nog een 4H bod vrij is, besluit ik eerst langs 4H te gaan. Partner weet dat ik veel schoppen en veel harten heb, hij beslist maar waar hij denkt best te landen. Dat blijkt 4S te zijn.
Er zijn maar een 5 van de 14 paren die in deze heel mooie 4Schoppen zijn geland. Dat is teleurstellend, want het is een heel goed contract als je er naar kijkt bij aanvang van het spel. Het probleem ligt bij de meesten bij het ontbreken van de betere opening van 1S over 1H.
Rutger start met Ruiten A, hij heeft weliswaar niet de K, maar aangezien Caroline hem steunde verkoos hij terecht deze start. Ik krijg de mooie dummy te zien en ik verval in wat ons allen vaak gebeurt: het ziet er mooi uit en niet te moeilijk en de “automatische piloot” leidt me naar een automatisch speelplan: Ik zie 1 loser in ruiten, en 1 in harten (tenzij die 4-1 zitten), ook in schoppen zou ik normaal geen losers hebben, tenzij ook die 4-1 zitten. Let’s see en ik begin troef te trekken. Eerst eens in hand, en vervolgens naar dummy …. en troef zit 4-1, bij overmaat van ramp snap ik dat bij een 4-1 zitsel van harten ik nu zelfs down ga, en mijn vrees werd waarheid: down. En toch had ik het kunnen en moeten weten! Het is namelijk veel beter om in deze situaties (en die komen ook best wel vaak voor) om eerst de lange kleur naast de troef “vrij” te spelen, alvorens troef te jagen. Dit omdat troef tegen kan zitten. In dat geval worden je lange tweede kleur ook troef-jagers. In het andere geval moet je achter de feiten aanhollen en geraak je “de controle” over de hand kwijt. Ook zo’n bridgeterm die je af en toe eens hoort. Ik had dus beter met een kleine harten naar de Dame begonnen met als doel de harten vrij te spelen. Is dit dan volledig vrij van enig risico? Misschien niet helemaal, maar toch zo goed als. Het zou kunnen dat de harten een coup bij de tegenpartij oplevert, maar dan heb je nog steeds maar 1 harten, 1 ruiten en 1 troef loser (nog steeds contract gemaakt) en in dat speciale geval is het zelfs niet onwaarschijnlijk dat de coup met een vaste troefslag moet gebeuren, zoals ook nu het geval zou zijn. Er is een coup in harten mogelijk, maar dan breekt de tegenpartij een potentiële hartenslag af, en wordt er in de 4-kaart schoppen gekocht. Geen reden dus om niet éérst je zijkleur te ontwikkelen, ik deed het niet en verdiende dan ook niet om de gift te winnen. Sorry maat.
Groeten,
Pieter

Funbridge tornooi

Funbridge tornooi

Som van RESULTKolomlabels          
Nickname1/018/0115/0122/0129/015/0212/0219/0226/023/0311/03
ILFUEGO61.5551.4349.7840.8144.5353.2466.7360.2258.6353.56
LEMAAR5141.8743.2852.5256.4650.9243.952.1746.8949.453.37
JEAN DEBAILLE53.8118.5963.0460.0251.0857.3964.3963.3
KOEN GRAUWELS60.2644.6461.6964.8247.626260.0656.92
WILLEF47.5249.0260.0751.9248.2752.6849.06
GUIDI61.541.7357.9458.759.3248.5762.09
POLLEKE ROY54.7762.8445.6436.7943.7650.4749.9251.0640.7140.85
ETERNALDANCER65.4257.6940.5142.5657.5
MIMAJORO39.9455.7145.4241.3244.143.5122.2225.8949.88
MARETJE35.170.7950.8254.5150.0857.5156.7444.3853.29
LEO DE BRABANDERE54.9427.0749.1449.9541.7650.0349.5330.8432.4444.4746.1
DIRK300058.4860.0648.257.7648.7862.4544.4654.5134.2853.51
SILEC54.1355.1352.1456.3661.9
GUY VAN DEN EEDE38.3254.8727.8816.4720.3818.5742.7247.7945.42
COMPI56.2359.362.1665.4348.04
ROBERTLUYTEN301051.29
JAZZ4056.5535.0564.6648.1742.06
JSTONE
DIRK VANHEE39.915424.35
MAX DE CEUSTER
JOHAN KOOPMANS54.45
WIJZEMAN54.94
FLORIDEM
PATTILUCKIE35.18
GUIDOBIBI44.23
SWANCHKE40.5862.8
FAVERY
ZARITE139.7744.9614.2819.18
VERACAG44.6355.94
VROMKE34.31
Nickname18/0325/031/048/0415/0422/0429/046/05EindtotaalGemiddelde# deelnames
ILFUEGO59.7469.2955.8773.4866.2464.9960.9453.391044.420.5802333333333318
LEMAAR5131.4953.8448.6149.3653.4747.9150.4664.44890.360.4946444444444418
JEAN DEBAILLE68.0968.0855.1555.3462.3145.0753.35839.010.5593415
KOEN GRAUWELS64.1633.8538.4861.0853.8550.5146.7806.640.5377615
WILLEF51.860.4553.7444.3167.6255.6845.757.75795.590.5303933333333315
GUIDI58.4853.8146.0952.557.2751.8359.43769.260.5494714285714314
POLLEKE ROY55.0638.3544.6940.3220.7157.46733.40.45837516
ETERNALDANCER59.452.2869.6749.3951.96748.0564.86726.230.5586384615384613
MIMAJORO41.8637.6354.4348.4951.8446.8451.05700.130.4375812516
MARETJE59.5242.9567.2553.57696.510.5357769230769213
LEO DE BRABANDERE39.2237.1152.3542.9343.23691.110.4319437516
DIRK300053.3252.5929.7658.10.5062307692307713
SILEC7058.8262.8465.2954.9136.73628.250.5711363636363611
GUY VAN DEN EEDE24.7223.2240.0343.37443.760.3413538461538513
COMPI55.0670.23416.450.594928571428577
ROBERTLUYTEN301042.6849.4656.6144.5841.6256.8158.72401.770.50221258
JAZZ4043.4236.25326.160.465942857142867
JSTONE49.3153.6744.1248.4360.7851.45307.760.512933333333336
DIRK VANHEE50.7745.8327.32242.180.403633333333336
MAX DE CEUSTER54.7744.558.6812.6256.52227.090.454185
JOHAN KOOPMANS63.9951.76170.20.567333333333333
WIJZEMAN13.4145.3255.76169.430.4235754
FLORIDEM55.9554.2857.61167.840.559466666666673
PATTILUCKIE27.4256.5347.8166.930.4173254
GUIDOBIBI41.7335.130.7813.53165.370.330745
SWANCHKE51.96155.340.51783
FAVERY60.9460.91121.850.609252
ZARITE1118.190.2954754
VERACAG100.570.502852
VROMKE56.3990.70.45352

Funbridge2020_05_12

Wekelijkse clubavond BBO

Wekelijkse Pieterman online clubavond van 20 spellen, maandag 20u op BBO

Corona zal helaas nog voor een hele tijd zijn stempel drukken op onze samenleving en dus ook op onze sport, bridge. We moeten er ernstig rekening mee houden dat ook tijdens de zomer het spelen met meer dan 10 mensen in 1 ruimte niet evident zal zijn.

Een alternatief waar een aantal clubleden al van geproefd hebben het online bridge spelen en het platform BBO: http://www.bridgebase.com/  waarbij we liefst tegen de leden van onze eigen club spelen. Vandaar dat Pieterman nog een stapje verder gaat.

Start van wekelijkse online clubavond, maandag 11 mei 20u

Vanaf 11 mei organiseert bridgeclub Pieterman een wekelijkse clubavond op BBO. Deze clubavond zal elke maandagavond doorgaan om 20u en zal 20 spellen bedragen. De toernooileiders zullen Pieter Vanparijs en Rutger Van Mechelen zijn.

Deelname aan deze toernooien is niet gratis, omdat het gebruik van het platform voor een deel moet gecompenseerd worden aan BBO. Per toernooi wordt aan elke deelnemer een inleg van 1 BBO-dollar gevraagd, waarvan de helft de BBO-kosten dekt en de andere helft naar de Pieterman gaat. Dit is overigens niet zo door Pieterman beslist, maar volgens een akkoord dat de Belgische federatie met BBO gesloten heeft om alle Belgische clubs toe te laten een clubtoernooi op te zetten.

Er werden occasioneel reeds gratis toernooien voor Pieterman leden opgezet dus waarom niet zo verder doen?

Omdat het niet mogelijk is om op deze manier een structureel wekelijks toernooi op te zetten. Gratis toernooien zijn niet mogelijk na 16u en op de nieuwe manier kunnen er meerdere toernooileiders het toernooi leiden.

Wie graag wil meedoen en nog geen online toernooi meegedaan heeft, stuurt eerst een mailtje met BBO-naam naar Pieter of Rutger zodat zij je op de lijst kunnen zetten van mogelijke deelnemers. Om iedereen de kans te geven het toernooi eens uit te proberen, geven we deze leden graag 1 BBO-dollar cadeau om een keertje gratis mee te doen.

Laat ons met zijn allen het clubleven weer leven in blazen met deze online clubavond!

Hoe deelnemen

Hoe kunnen deelnemers meedoen aan een toernooi:

  • Log-in via een eigen account op BridgeBase Online (zowel mogelijk via website als via applicatie op smartphone/tablet)
  • Klik op naar “Wedstrijden”
  • Klik op “Alle toernooien”
  • Zoek het juiste Pieterman toernooi in de lijst (er is ook een zoekfunctie)
  • 2 uur voor aanvang van het toernooi zal het toernooi zichtbaar worden
  • Net zoals in het echte leven zal 1 van beide partners de inschrijving verzorgen, de andere partner krijgt automatisch een venster te zien en kan bevestgigen voor akkoord.
  • Je kan op dit moment ook voor je partner betalen als je dat wenst, of ieder zijn eigen BB$.

Wanneer je je voor een eerste keer aanmeldt is het even zoeken, daarom mag je steeds ook telefonisch contact opnemen met Pieter ( 0486 72 80 90 ). Best zo ongeveer een kwartier voor aanvang van het toernooi om je weg naar het toernooi goed te vinden.

Hoe BBOdollars aankopen

BBO-dollars kunnen rechtstreeks op de site van BBO aangekocht worden:

  • klik op BB$ (rechtsboven in het basismenu van BBO) en volg de procedure (Engelstalig)

Als er clubleden zijn die liever geen online aankopen doen met een creditcard, is het mogelijk om BBdollars aan te kopen via een tussenpersoon. Stuur dan een mailtje naar Rutger met het aantal BBdollars die je wil aankopen (per pakket van 5 BB$) en na verkrijgen van je BB$ kan je via overschrijving terugbetalen. 5 BBdollars = 5 Euro.

Rutger (te bereiken op rutgervanmechelen@hotmail.com) en Pieter ( pietervanparijs@hotmail.com )